Baza wiedzy
Muscle's Boss - Chcesz podnosić duże ciężary? - poznaj moc glukozaminy
Chcesz podnosić duże ciężary? - poznaj moc glukozaminy
Mówiąc o wysiłku fizycznym, podnoszeniu ciężarów czy po prostu sportach siłowych myślimy przede wszystkim o mięśniach. To one wydają się motorem napędowym naszych działań. Zresztą mięśnie same w sobie są bardzo często celem ćwiczeń. Każdy z nas pragnie mieć idealnie wyrzeźbioną sylwetkę a nie da się tego osiągnąć bez rozbudowy tkanki mięśniowej. Niestety nie wszystko w tym przypadku jest tak proste jak nam się wydaje. Niestety podczas ćwiczeń nie obciążamy tylko mięśni ale także stawy i ścięgna. O ile mięśnie odbudowują się dosyć szybko, szczególnie z pomocą dużej ilości białka w pokarmie, o tyle przeciążone stawy i mięśnie mogą powodować poważniejsze konsekwencje.

Eliksir młodości dla stawów
Pytanie tylko jaki związek z przeciążaniem stawów ma glukozamina? Wyjaśnienie jest banalnie proste. Otóż glukozamina jest związkiem, który występuje w ludzkim organizmie naturalnie. Związek ten odpowiada przede wszystkim za regenerację chrząstki stawowej. Glukozamina powoduje zmniejszenie intensywności bólu oraz poprawę sprawności stawów. Co więcej nadaje sprężystości i twardości tkance chrzęstnej. Reasumując można powiedzieć, że glukozamina wzmacnia nasze stawy. Ilości tego związku jakie występują w naszym organizmie pozwalają bez problemów regenerować stawy. Niestety aktywność fizyczna a przede wszystkim sporty siłowe sprawiają, że nasze stawy i ścięgna są poddawane poważnym obciążeniom. Mikro-urazy powstają dużo częściej i nawarstwiają się. To może prowadzić nie tylko do przykrych kontuzji ale także poważnych i przewlekłych problemów ze stawami. Dlatego też osoby, które są szczególnie aktywne na siłowni bardzo często włączają do suplementów diety również glukozaminę.

Związek ten występuje w dużych ilościach w organizmach skorupiaków takich jak kraby, krewetki czy homary. Tak więc jeśli ktoś lubi właśnie te owoce morza to także pozytywnie oddziałuje na swoje stawy prawdopodobnie nawet o tym nie wiedząc. Oczywiście suplementy diety stosowane przez sportowców nie występują pod postacią góry krewetek. Ekstrakt ze skorupiaków zamykany jest w formie tabletek a także, stosowanych w nagłych przypadkach, zastrzyków.

Jak to działa?
Każdego z nas zapewne uspokoiła wiadomość, że glukozamina jest związkiem, który występuje naturalnie w naszym organizmie. To znak, że nie jest to substancja szkodliwa. Warto jednak pamiętać, że testosteron obecny w organizmie też nam nie szkodzi ale już przyjmowanie tego hormonu w celu osiągania niebotycznych wyników w kulturystyce może doprowadzić nas na skraj przepaści. Trzeba zatem wiedzieć w jaki sposób działa glukozamina.

Nasze stawy są narażone na wiele uszkodzeń szczególnie wtedy kiedy uprawiamy sport. Ich regeneracja możliwa jest dzięki glukozaminie. Znacznie poprawia ona odżywienie chrząstki stawowej a co więcej dostarcza jej materiałów budulcowych. Glukozamina pobudza także działanie komórek tkanki chrzęstnej dzięki czemu przyspiesza procesy jej odbudowy.

Jak wynika z powyższego artykułu glukozamina to idealny suplement dla osób aktywnych fizycznie, których stawy poddawane są większym niż standardowe obciążeniom. Nie dotyczy to jedynie kulturystów ale także piłkarzy czy też osób uprawiających wspinaczkę. Glukozamina leczy ale także zapobiega. Dzięki niej oprócz mocnych mięśni mamy także żelazne stawy a co za tym idzie możemy robić jeszcze szybsze postępy w uprawianej dyscyplinie. A przecież taki właśnie cel przyświeca wszystkim sportowcom, nawet tym półprofesjonalnym...

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

poprzednie następne