Baza wiedzy
Muscle's Boss - Od czego zależy kobiece libido
Od czego zależy kobiece libido
Mówiąc o popędzie seksualnym mamy na myśli przeważnie mężczyzn. Zupełnie tak jakby kobiety nie dotyczyło pojęcie libido. Wydaje nam się, że kobieta w zasadzie zawsze powinna być gotowa do seksu ze swoim partnerem. Tymczasem prawda jest zgoła odmienna. Nie tylko mężczyźni odczuwają zmiany popędu. Kobiece libido także nie utrzymuje się przez cały czas na tym samym poziomie. Przeżywa wahania i to nawet większe niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Warto zatem zastanowić się od czego tak naprawdę zależy libido kobiety?

Hormony
Pierwsza myślą jaka przychodzi nam do głowy to z pewnością burza hormonów. I można to uznać za strzał w dziesiątkę. Popęd seksualny kobiety jest w dużym stopniu warunkowany właśnie przez hormony. Tak naprawdę to hormony rządzą naszym ciałem. Wpływają na zmiany takie jak samopoczucie, reakcja na ból oraz drażliwość. Poziom hormonów w przypadku kobiet jest ściśle uzależniony od cyklu miesiączkowego. Każdy etap cyklu charakteryzuje się odmiennym poziomem hormonów. Pytanie tylko czy można przewidzieć, na podstawie fazy cyklu, jaki będzie poziom libido a więc i ochota na seks kobiety? Oczywiście jest to możliwe.

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się etapowi krwawienia. Trwa on około 5 dni i najczęściej charakteryzuje się złym samopoczuciem, znużeniem a także tkliwością. W tym czasie spada poziom estrogenu i progesteronu a tym samym obniżeniu ulega libido. Można zatem wnioskować, że nie jest to dobry czas na seks. Rzeczywistość pokazuje jednak coś innego. Otóż ok. 4% kobiet właśnie w czasie okresu ma największą ochotę na seks. Wynika to z faktu przekrwienia narządów płciowych. Może być także spowodowane myśleniem, niezgodnym z prawdą, że podczas okresu nie można zajść w ciążę.

Skoro przeżyliśmy najgorszy czas w trakcie cyklu to teraz może być już tylko lepiej. I rzeczywiście znajduje to potwierdzenie w rzeczywistości. Od momentu zakończenia miesiączki poziom estrogenu w organizmie kobiety zaczyna wzrastać. Dodajmy, że hormon ten jest odpowiedzialny między innymi za możliwość osiągnięcia podniecenia seksualnego. W okolicach 10 dnia cyklu poziom tego hormonu osiąga apogeum. Wtedy właśnie kobieta ma największą ochotę na łóżkowe igraszki. Warto dodać, że wysoki poziom estrogenu utrzymuje się przez około 8 dni aż do 18 dnia cyklu. Jednocześnie w tym czasie rośnie poziom testosteronu, który dodaje pewności siebie i pozwala na inicjowanie zbliżenia. W tym czasie kobieta przechodzi owulację. Jej organizm w naturalny sposób dąży do zapłodnienia dlatego też poziom hormonów a tym samym ochota na seks rośnie.

Od ok. 18 dnia cyklu, kiedy kończy się owulacja, poziom hormonów zaczyna spadać. Następuje pogorszenie nastroju a tym samym spada również ochota na seks. W tym czasie kobieta bardziej niż seksu potrzebuje czułości, przytulenia. Kolejne dni to spadek poziomu estrogenu i przygotowanie się organizmu do kolejnej miesiączki.

Jest to oczywiście pewien schemat, który jakkolwiek prawdziwy, u różnych kobiet może nieco odbiegać od przyjętego szablonu. Warto dodać, że cykl ten może wyglądać inaczej w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Słów kilka o czułości
Analizując zmiany gospodarki hormonalnej u kobiety łatwo zapomnieć o tym, że na libido ma wpływ także wiele innych czynników. Bardzo dużo w tym przypadku zależy także od partnera. Relacje panujące w związku mogą rozbudzić kobietę ale równie dobrze mogą jeszcze bardziej zmniejszyć jej libido. Na początku każdego związku, kiedy buzują w nas hormony i jesteśmy zakochani, poziom libido jest dużo wyższy. Niestety w większości przypadków „im dalej w las tym ciemniej”. W tym przypadku wiele zależy od mężczyzny. Jeśli zapewni kobiecie poczucie bezpieczeństwa, da jej pewność, że jest kochana i może liczyć na wsparcie swojego partnera to z pewnością przełoży się to także na relacje w sypialni. Brak czułości, obojętność czy w końcu wieczne kłótnie zadziałają wręcz odwrotnie. Na libido kobiety może mieć wpływa także wiele innych czynników jak na przykład sytuacja w pracy, choroba kogoś bliskiego, codzienne zmartwienia czy kłopoty finansowe.

Jeżeli myślisz, że dla kobiety nie ma znaczenia dzień, samopoczucie czy atmosfera to jesteś w wielkim błędzie. Kobiece libido jest o wiele bardziej czułe niż popęd seksualny u mężczyzn. Kobiety są bardziej wrażliwe co wywołuje wahania nastroju i tym samym wahania libido. Jeżeli jednak zrobisz wszystko aby Wasz związek był udany, szczęśliwy i aby Twoja kobieta czuła się bezpieczna to możesz być spokojny o Wasze relacje łóżkowe. Z pewnością będziecie cieszyć się razem seksem i to bardzo często.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

poprzednie następne