Baza wiedzy
Muscle's Boss - Palenie a zdrowie seksualne
Palenie a zdrowie seksualne
Seks i papierosy – czy te dwie rzeczy idą w parze? Z pewnością nie. O szkodliwości palenia napisano już w zasadzie wszystko. Niestety pomimo wielu ostrzeżeń w dalszym ciągu sporo ludzi daje się wciągać w ten zgubny nałóg. Może powodem do refleksji będą krótkie ale jakże treściwe rozważania na temat wpływu papierosów na nasze zdrowie seksualne.

Problemy reprodukcyjne
Zdolność do reprodukcji to inne określenie płodności. Istnieje wiele naukowych dowodów na to, że palenie papierosów w sposób negatywny wpływa na procesy reprodukcyjne a także na zachowania seksualne człowieka. Co istotne palenie ma wpływ na płodność zarówno u mężczyzn jak i kobiet. W przypadku mężczyzn nikotyna oddziałuje w głównej mierze na ilość i jakość nasienia. Wynikiem palenia papierosów jest zmniejszenie nie tylko ilości nasienia ale także jego gęstości oraz przede wszystkim redukcja liczby ruchliwych plemników. Nikotyna – zarówno ta palona jak i zażywana – zmienia skład nasienia, zmniejszając ilość kwasu cytrynowego, a tym samym osłabia plemniki. Palenie papierosów może także prowadzić do poważnych zaburzeń erekcji.

Znana na całym świecie organizacja, American Heart Association, przeprowadziła badania, które wykazały iż: - osoby palące 20 lub więcej papierosów dziennie zwiększają o 60% ryzyko zaburzeń erekcji, - osoby, które palą obecnie lub paliły w przeszłości mają o 30% większą „szansę” na problemy z erekcją.

Impotencja a układ krwionośny
Zaburzenia erekcji bardzo często są łączone ze zmianami żylnymi a więc miażdżycą. Powstające w procesie miażdżycowym złogi żylne znacznie utrudniają przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Skutkiem tego są zaburzenia krążenia w całym ciele. Zdaniem wielu badaczy to właśnie negatywny wpływ nikotyny na układ krążenia człowieka jest bezpośrednią przyczyną problemów z impotencją. Przecież funkcję seksualne zarówno kobiet jak i mężczyzn w dużym stopniu warunkowane są prawidłowym działaniem układu krwionośnego. Przeprowadzone w USA badania wykazały, że mężczyźni z nadciśnieniem, którzy są jednocześnie palaczami mają aż 26-krotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji. Co ciekawe badania wykazują także, że palenie ma dużo większy wpływ na mężczyzn w średnim. Osoby w młodym wieku mają dużo wyższy poziom testosteronu, który niejako chroni ich przed chorobami układu krążenia. Niemniej jednak palenie, nawet w młodym wieku, z pewnością odbije się na nas prędzej czy później.

Wiele mówi się o tym, że papierosy mają zgubny wpływ na sprawność seksualną oraz reprodukcyjną mężczyzn. Warto jednak zaznaczyć, że papierosy w równie dużym stopniu wpływają na kobiety. Oczywiście w sposób negatywny. Nikotyna może powodować nie tylko bezpłodność u kobiet ale także szalenie negatywnie wpływać na rozwój płodu. Kobieta paląca papierosy naraża swoje dziecko na liczne choroby, w tym raka, już podczas życia płodowego. Palenie może mieć także niekorzystny wpływ na cykl menstruacyjny kobiety. Kobiety palące mają nieregularne i bolesne okresy. Stwierdzono także negatywny wpływ nikotyny na funkcjonowanie jajowodów i żywotność jajeczek. Są to zatem objawy analogiczne jak w przypadku mężczyzn. Kobiety palące i jednocześnie stosujące antykoncepcje hormonalną są w większym stopniu narażone na występowanie chorób serca. Co więcej palenie papierosów przyspiesza menopauzę ze względu na wpływ nikotyny na obniżenie poziomu estrogenu.

Wszystkie te przykłady oddziałują na wyobraźnię ale jednocześnie nie mają w sobie nic z science-fiction. Są to tezy poparte badaniami. Palenie szkodzi zdrowiu – również temu seksualnemu. Dotyczy to w równej mierze obu płci. Jeżeli zatem chcemy chronić siebie, swoją rodzinę a także przyszłe potomstwo powinniśmy natychmiast zerwać z nałogiem, który może być powodem cierpienia dla nas jak i naszych bliskich.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

poprzednie następne