Baza wiedzy
Muscle's Boss - Weekendowe jedzenie fast foodów
Weekendowe jedzenie fast foodów
Czy fast foody są niezdrowe? Oczywiście, że tak. Nie ma chyba osoby, która myślałaby inaczej. Przecież z jakiegoś powodu ten rodzaj jedzenia określa się mianem „śmieciowego”. I opinia ta jest w pełni uzasadniona. Jednakże pomimo wszystkich złych rzeczy jakie mówi się i pisze na temat fast foodów niezmiennie rośnie liczba ich zwolenników.

Bomba kaloryczna
Dlaczego tego typu jedzenie jest niezdrowe? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Są to po prostu swego rodzaju bomby kaloryczne złożone prawie wyłącznie z węglowodanów okraszonych sporą ilością chemii. Oczywiście wyglądają szalenie apetycznie co dodatkowo potęgują przemyślane kampanie reklamowe. Jest to doskonały przykład produktu, który prezentuje marną jakość ale za to posiada bardzo efektowne i przyciągające „opakowanie”. Reklamy kierowane przede wszystkim do najmłodszych starają się wychowywać dzieci i wpajać im pewnego rodzaju przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe. Tymczasem fast foody nie mają nam do zaoferowania nic dobrego. Ogromne dawki kalorii okraszone napojem gazowanym powodują szybkie odkładanie tych pyszności w postaci tkanki tłuszczowej. Węglowodany proste, o wysokim indeksie glikemicznym, bardzo szybko dostają się do krwi gdzie niemal natychmiast są transportowane do komórek naszego ciała. Te z kolei, nie mogąc przekształcić wszystkich związków w energię odkładają je w postaci tłuszczu.

Stop dla hamburgerów?
Czy zatem powinniśmy zupełnie zrezygnować z tego typu jedzenia. Z pewnością nie musimy eliminować go zupełnie z naszego menu. Trzeba jednak zachować odpowiedni umiar. Wiele osób powstrzymuje się przed jedzeniem „junk food” w trakcie tygodnia aby dać sobie dyspensę w weekend. Nie jest to dobre rozwiązanie. W takiej sytuacji najczęściej chcemy najeść się na zapas. Jeśli do tego nie zapewniamy organizmowi odpowiedniej dawki ruchu to te olbrzymie ilości kalorii natychmiast zostaną przekształcone w tłuszcz. Cukrzyca, miażdżyca, choroby serca, nadciśnienie oraz choroby wątroby to właśnie efekty stołowania się w fast foodach. Co więcej, jak sama nazwa wskazuje, jest to jedzenie, które spożywamy w pośpiechu. Taka szybka przekąska. Niestety pośpieszne jedzenie powoduje, że do żołądka często trafiają nawet nie pogryzione kawałki pożywienia. To dodatkowo obciąża ten organ. Szybkie, niezdrowe jedzenie, w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej to dla każdego z nas najprostsza droga do poważnych chorób cywilizacyjnych a w konsekwencji także śmierci. Z drugiej strony nie można tego typu jedzenia zbytnio demonizować. Jeżeli pozwolimy sobie na hamburgera z frytkami to nie stanie nam się nic złego. Tym bardziej jeśli po takim obiedzie wybierzemy się na długi spacer lub przejażdżkę rowerową. Bez problemu spalimy wtedy nawet dużą ilość kalorii. Do hamburgera i frytek możemy także dokupić sałatkę, która dostarczy nam dodatkowo potrzebnych witamin.

Zdrowe odżywianie nie polega na katowaniu się jedzeniem sałaty, białego sera i samych warzyw. Każda dieta powinna być zbilansowana oraz zróżnicowana. A to oznacza, że może się w niej znaleźć miejsce na drobne, chociaż niezdrowe, przyjemności. Ważne jednak aby te przyjemności nie przerodziły się w weekendowe obżarstwo. Wybierając taki sposób odżywiania raczej nie możemy liczyć na wypracowanie deficytu kalorii w organizmie a tym samym na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

poprzednie następne