Baza wiedzy
Muscle's Boss - Nadmierny apetyt ? – tłuszcze omega-3 mogą pomóc
Nadmierny apetyt ? – tłuszcze omega-3 mogą pomóc
Ideą każdej diety jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Dotyczy ona zarówno rodzaju spożywanych produktów jak i ich ilości. Tendencje jakie musimy zachować dla utraty nadmiaru kilogramów to ograniczenie ilości cukrów w posiłkach a także zmniejszenie objętości posiłków na rzecz ilości. Tak więc musimy jeść częściej ale mniejsze porcje. W praktyce jednak nie jest to proste zadanie.

Żelazne zasady
Dieta to pewien schemat, którego musimy rygorystycznie przestrzegać. Niestety codzienne życie nie da się zamknąć w sztywnych ramach. Często towarzyszą nam różnego rodzaju stresy i niepokój, które próbujemy zagłuszyć właśnie jedzeniem. Słodkie przekąski koją nerwy ale są zabójcze dla naszej sylwetki. Jak się okazuje są sposoby, które pozwolą nam zapanować nad nadmiernym łaknieniem. Słowo klucz to w tym przypadku kwasy tłuszczowe omega-3.

Tłuszcze omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe. Występują one przede wszystkim w rybach morskich. Liczne badania wykazują, że tłuszcze te w zbawienny sposób wpływają na układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Co więcej chronią także przed rozwojem wielu chorób. Niedawno odkryto jeszcze jedną zaletę tego składnika pokarmowego. Otóż kwasy omega-3 mogą odgrywać znaczącą rolę w procesie redukcji tkanki tłuszczowej. Wynika to z faktu, że omega-3 pozytywnie wpływają na przebieg procesów metabolicznych związanych z pozyskiwaniem energii a także zmniejszają łaknienie. Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania niskokalorycznej diety.

Omega-3 zabijają głód
Jak to się dzieje, że jedząc ryby morskie nie odczuwamy tak szybko głodu? Rozwiązanie tkwi właśnie w kwasach tłuszczowych omega-3. Warto zwrócić uwagę, że zarówno kwasy omega-3 jak i omega-6 nie odkładają się w komórkach tłuszczowych. Dlatego też spożywając je nie musimy obawiać się wzrostu wagi. Co więcej kwasy omega-3 wspomagają pracę mózgu. Przede wszystkim oddziałują na odpowiednie reagowanie mózgu na leptynę a więc hormon wytwarzany przez tkankę tłuszczową. Leptyna jest odpowiedzialna za regulację poziomu glukozy we krwi a także wpływa na zmniejszenie apetytu. Ilość leptyny w organizmie jest proporcjonalna do poziomu tkanki tłuszczowej. U ludzi otyłych leptyna występuje w zbyt dużych ilościach w związku z czym nasz mózg przestaje reagować na jej działanie. Kwasy tłuszczowe omega-3 regulują te procesy dzięki czemu łatwiej jest nam spalać tkankę tłuszczową.

Widzimy zatem, że kwasy omega-3 są niezbędnym i bardzo ważnym elementem zrównoważonej diety. Z jednej strony wpływają w sposób pozytywny na cały nasz organizm (serce, układ nerwowy) a dodatkowo regulują procesy związane z łaknieniem czym wspomagają odchudzanie. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko jeden z elementów diety. Nie ma cudownego środka czy związku, który sprawi, że nasze ciało wróci do idealnego stanu. Podstawą sukcesu jest ciężka praca ale z pewnością kwasy tłuszczowe omega-3 znacznie podniosą efektywność naszych wysiłków.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

poprzednie następne