Baza wiedzy
Muscle's Boss - Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?
Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?
Nadmierna potliwość jest zmorą wielu osób. Nie jest to co prawda stan zagrażający naszemu zdrowiu ale w głównej mierze prowadzi do dyskomfortu ze względów estetycznych. Nikt z nas przecież nie lubi patrzeć na plamy potu na ubraniu. A jeżeli takie plamy pojawią się na naszej odzieży to od razu nam się wydaje, że wszyscy dookoła patrzą na nas z obrzydzeniem. Pytanie tylko jak zwalczyć ten problem?

Naturalna reakcja
W pierwszej kolejności warto zauważyć, że pocenie się jest naturalną reakcją organizmu. W ten sposób nasze ciało między innymi reguluje swoją temperaturę oraz wydala toksyny. Dlatego między innymi pocenie wzmaga się podczas wysiłku fizycznego. Powszechna jest także tendencja nadmiernego pocenia u mężczyzn. Wynika to z faktu, że ciało kobiety zawiera mniejszą ilość wody. Wynikiem tego musi być większą oszczędność w jej wydalaniu.

Jak radzić sobie z problemem?
Jak już wspomnieliśmy procesu pocenia nie można na siłę powstrzymywać. Ale przecież z problemem nadmiernej potliwości trzeba sobie jakoś radzić. Najbardziej powszechne jest chyba pocenie się pod pachami...i, co tu dużo ukrywać, sprawia też spore kłopoty. Jak możemy sobie z tym radzić? Podstawą jest oczywiście zachowanie higieny ale to nie gwarantuje sukcesu. Kolejnym krokiem na pewno powinien być dezodorant antyperspiracyjny lub tabletki hamujące nadmierną potliwość. A co jeśli to nie pomaga? W niektórych przypadkach lekarze stosują bardziej radykalne metody. Skuteczne mogą okazać się dopiero zastrzyki z botoksu lub przecinanie nerwów odpowiedzialnych za wydzielanie potu. Można także przeprowadzić zabieg odsysania gruczołów potowych. Powyższe metody wymagają jednak ścisłej konsultacji z lekarzem i tak naprawdę mogą być stosowane jedynie w skrajnych przypadkach.

Spocone stopy
Problem nadmiernego pocenia nie ogranicza się oczywiście tylko do pach. Poważnym problemem mogą być także stopy. I nie chodzi tu w gruncie rzeczy o niedogodności natury estetycznej a raczej o przykry zapach. W tym przypadku działania należy zacząć od doboru odpowiednich skarpetek. Bawełniane skarpetki zapewnią odpowiednią wentylację a tym samym ograniczą problem nadmiernego pocenia. W skarpetkach z syntetycznego materiału dla odmiany poczujemy się jak w saunie. Ważny jest także odpowiedni dobór obuwia. Wskazane w tym przypadku jest oczywiście skóra naturalna, która zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Warto zaopatrzyć się także we wkładki pochłaniające pot i neutralizujące zapach. Wysoką efektywność mają także specjalne dezodoranty do stóp.

Mokre plecy
Pocenie na plecach również może być dla wielu osób wielce kłopotliwe. W tym przypadku ważne jest zachowanie higieny i mycie pleców z użyciem gąbki. Ważna jest także odzież jaką nosimy. Przewiewne, naturalne tkaniny poprawią wymianę powietrza i ograniczą skutki nadmiernego pocenia. Nie zahamuje to co prawda nadmiernej potliwości ale ograniczy jej widoczne skutki.

Krople na czole
Pot na twarzy potrafi pojawić się nie tylko podczas wysiłku fizycznego. Czasem nawet jedząc talerz gorącej zupy możemy spowodować, że nasze czoło zaleją krople potu. Z pewnością efekty przyniesie unikanie gorących potraw a także nie spieszenie się z pochłanianiem kolejnych łyżek zupy. Podobnie mogą na nas oddziaływać bardzo pikantne potrawy. W skrajnych przypadkach dopiero interwencja lekarza może zażegnać problem.

Spocone ręce
Dużo stresu mogą nas kosztować także spocone ręce. A z drugiej strony właśnie mokre ręce są oznaką stresu. Jednym słowem zamknięte koło. Ten problem może być szczególnie uciążliwy dla osób, które często biorą udział np. w spotkaniach biznesowych. Konieczność podawania spoconej ręki wielu osobom może być dla obu stron szalenie kłopotliwa nie mówiąc już o jakże ważnym pierwszym wrażeniu. Spocone ręce mają najczęściej podłoże nerwowe ale objaw ten może być także związany z chorobami tarczycy, cukrzycą oraz niskim ciśnieniu. W celu ograniczenia potliwości dłoni zalecane są kąpiele ziołowe z kory dębu, kory brzozy, rumianku a także szałwii. Możemy także udać się do apteki i kupić talk lub inne środki hamujące pocenie.

Właściwa dieta czyni cuda
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę ale nadmierna potliwość może być spowodowana po prostu złą dietą. W pocie znajdują się między innymi białka proste oraz tłuszcze. Fermentacja tych związków jest odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach. Skutecznym lekarstwem może okazać się ograniczenie potraw mięsnych oraz białek w naszym menu. Warto także pamiętać, że pocenie wzmaga m. in. kofeina. Nie przyjemny zapach potu mogą potęgować cebula oraz czosnek. Absolutnie nie wolno nam ograniczać spożywania wody. To może bardzo negatywnie odbić się na naszym organizmie.

Problem nadmiernego pocenia jest szalenie kłopotliwy i wstydliwy. Jak się jednak okazuje jest szereg metod naturalnych a także preparatów, które pomogą nam skutecznie walczyć z problemem. Jeżeli jednak żadne ogólnodostępne środki nie są w stanie nam pomóc należy bezwzględnie udać się do lekarza, który będzie w stanie zaordynować skuteczną ale jednocześnie bezpieczną dla nas metodę leczenia.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

poprzednie następne